Komunikace pomáhá společnosti

Nadační fond BigBoard věnoval tisíce respirátorů a stovky dezinfekcí

6.5.2020
ondrej.novak

Deset tisíc respirátorů třídy FFP2 a více než sedm set kusů účinné dezinfekce v praktickém příručním balení věnoval Nadační fond BigBoard do domovů pro seniory a sociálních zařízení, které zřizuje Magistrát hlavního města Prahy. Ochranné prostředky putovaly dále do organizací, v nichž se potýkali s jejich zoufalým nedostatkem. Dostaly se tak k policistům, hasičům i pracovníkům sociálního odboru Prahy 7, do domovů pro seniory, Jedličkova ústavu, Armády spásy, pečovatelského centra, dětského domova a dalších organizací. Celkem tak balíčky pomoci zamířily na 24 míst.

„K nákupu ochranných prostředků nás přivedla diskuze s pražským magistrátem a Prahou 7, že jich je v jimi zřizovaných pečovatelských organizacích a domovech seniorů stále nedostatek. Jde přitom o zařízení, v nichž se nachází ty nejohroženější skupiny obyvatelstva nebo instituce takzvaně v první linii,“ upozorňuje Pavlína Stránská, ředitelka Nadačního fondu BigBoard.

Například pět set kusů respirátorů zamířilo do Jedličkova ústavu, kde podle slov jeho ředitele Petra Hrubého pomohou v rámci uvolňování nastavených bezpečnostních opatření v následujícím období. Lenka Kohoutová, ředitelka Domova Sulická, pak uvedla, že každý jeden litr dezinfekce nebo každá jedna rouška či respirátor je pro ně velkým přínosem.

Respirátory i jako psychická podpora

Pro domov Naděje je štědrý dar respirátorů velká podpora, nejen praktická, materiální, ale i psychická. „Naši pracovníci denně riskují své zdraví v pomoci druhým, těm nejpotřebnějším v naší společnosti, lidem bez domova. Když mají dostatek kvalitních ochranných pomůcek, mohou být ve službě, při styku s klienty klidnější, což přispívá k soustředění na práci a ve výsledku tedy i lepší protekci zdraví svého i těch ostatních,“ vysvětluje důvody Jan Kadlec, oblastní ředitel domova Naděje. A dodává, že je povzbuzuje i fakt, že okolí jejich práci sleduje, a když může, podá pomocnou ruku. „Jako jste to udělali vy,“ dodává.

Rovných 1.500 respirátorů našlo své uživatele podle slov Jana Čižinského, starosty Městské části Prahy 7, jak mezi nejzranitelnějšími skupinami obyvatel, tedy seniory, nemocnými a dalšími potřebnými, tak i těmi, kteří o klienty sociálních center a domovů seniorů pečují. „Respirátory jsme předali Pečovatelskému centru Praha 7, dále pracovníkům v sociálních službách našeho úřadu a dále také složkám PČR, MP a HZS. Kromě toho jsme část daru poskytli zaměstnancům škol na Praze 7, aby mohli v nadcházejících týdnech zajistit výuku,“ upřesňuje starosta.

Tiskovou zprávu je možné stáhnout zde stáhnout zde.